امروز سه شنبه 29 بهمن 1398
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
خانه آبکارشرکت رزیتان - تولیدکننده انواع رزیننیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاتهدپارتمان رنگ و آبکاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریف
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
تولید رنگ‌هایی خود تمیز شونده در دانشگاه گیلان بازگشت به اخبار
محقق دانشگاه گیلان با حمایت کانون خلاقیت و شکوفایی پارک علم و فناوری گیلان و همکاری شرکت توسعه‌ شیمی آریا امکان استفاده از نانوذرات اکسیدروی در ساختار رنگ‌های پلیمری و ایجاد خاصیت خود تمیز شوندگی در آن‌ها را مورد بررسی قرار داده است. ا ...
کد خبر : 1030
تاریخ ثبت : یکشنبه 2 آبان 1395
بازید : 1069

محقق دانشگاه گیلان با حمایت کانون خلاقیت و شکوفایی پارک علم و فناوری گیلان و همکاری شرکت توسعه‌ شیمی آریا امکان استفاده از نانوذرات اکسیدروی در ساختار رنگ‌های پلیمری و ایجاد خاصیت خود تمیز شوندگی در آن‌ها را مورد بررسی قرار داده است. از نتایج این طرح می‌توان در ساخت رنگهای ترافیکی معابر، رنگهای ساختمانی و صنایع خودرو استفاده کرد.
بسیاری از فناوری‌هایی که در جهان امروز وجود دارند، از طبیعت الهام گرفته‌اند. فرایند خود تمیز شوندگی هم یکی از این فناوری‌هاست. در طبیعت اطراف ما بسیاری از سطوح، مثل بال پروانه‌ها و برگ گیاهانی مانند نیلوفر آبی، خاصیت خود تمیز شوندگی دارند. به علت کاربرد فراوان سطوح خود تمیز شونده در شیشه‌ی پنجره‌ها، صفحات خورشیدی و صنعت نساجی، این فناوری در قرن بیست و یکم توجه زیادی را به خود جلب کرده است. فناوری خود تمیز شوندگی موجب کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری و مدت‌زمان لازم برای تمیز نگه‌داشتن تجهیزات و همین‌طور سبب افزایش دوام آن‌ها می‌شود.
مهندس رضا مهدوی با یادآوری هزینه‌ هنگفت و زمان زیاد برای اجرای فرآیند تمیز سازی سطوح، در رابطه با اهداف طرح گفت: «در طرح حاضر یک پوشش رزینی حاوی رنگ‌دانه‌های اصلاح شده اکسیدروی، تولید شده است که همزمان از خاصیت آب‌دوستی و فتوکاتالیستی برخوردار است. این مسئله باعث می‌شود که آلودگی‌های روی سطح در مجاورت نور خورشید با نانوذرات موجود در پوشش وارد واکنش شده و به‌راحتی از روی سطح تمیز شوند.»
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «از تیتانیم دی‌اکسید به‌عنوان معروف‌ترین رنگ‌دانه‌ سفید در زمینه‌ خود تمیز شوندگی استفاده می‌شود. اما وارداتی بودن و هزینه‌ی بالای مواد اولیه، استفاده از آن را با محدودیت مواجه کرده است. بنابراین انتخاب جایگزین مناسب با همان کیفیت و حتی بالاتر، به‌شدت احساس می‌شود. در طرح پیش رو تلاش شده است تا با کاهش اندازه و اصلاح ساختار نواری ذرات به یک خواص فیزیکی و شیمیایی خوب، از جمله خاصیت فتوکاتالیستی و خود تمیزشوندگی برسیم.»
این محقق همچنین در توضیح سازوکار عملکرد خود تمیز شوندگی پوشش گفت: «ترکیب دو خاصیت فتوکاتالیستی و آب دوستی منجر به وجود خاصیت خود تمیز شوندگی می‌شود. نانوذرات اکسیدروی موجود در پوشش با تابش نـور، آلودگی های موجود بر روی سطوح را از طریق فرآیند فتوکاتالیست تجزیه می‌کنند. این عمل موجب جدا شدن آلودگی‌ها از روی سطح می‌شود. علاوه بر این، سطح پوشش داده شده، از خاصیت آب دوستی برخوردار است. بنابراین آب بر روی این سطوح به شکل قطره در نمی‌آید بلکه یک لایه نازک از آب تمام سطح را می‌پوشاند. لایه آلودگی که بر اثر خاصیت فتوکاتالیستی پوشش از سطح جدا شده بود، اکنون لایه نازک آب زیر آن نفوذ می کند و تمام آلودگی‌ها را از روی سطح می‌شوید.»
مهدوی در پایان ابراز امیدواری کرد پتانسیل بالقوه‌ تولید صنعتی این‌گونه پوشش‌ها در داخل کشور به فعل تبدیل گردد.

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ