امروز پنجشنبه 31 خرداد 1397
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
خانه آبکارنیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاتههجدهمین نمایشگاه رنگ - رزین - پوششهای صنعتی - کامپوزیت و صنعت آبکاریدپارتمان رنگ و آبکاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریف
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
کاهش 40 درصدی گرمای داخل منزل با استفاده از نانوپوشش روی پنجره بازگشت به اخبار
نانوپوششی ساخته شده که بعد از قرار گرفته روی شیشه پنجره می‌تواند 40 درصد از گرمای تولید شده توسط نور خورشید را مهار کند. این نانوپوشش در حال تجاری‌سازی بوده و پیش از این موفق به دریافت جایزه خلاقیت جهانی شده‌است.محققان دانشگاه پلی&zwnj ...
کد خبر : 1114
تاریخ ثبت : شنبه 20 خرداد 1396
بازید : 260

نانوپوششی ساخته شده که بعد از قرار گرفته روی شیشه پنجره می‌تواند 40 درصد از گرمای تولید شده توسط نور خورشید را مهار کند. این نانوپوشش در حال تجاری‌سازی بوده و پیش از این موفق به دریافت جایزه خلاقیت جهانی شده‌است.
محققان دانشگاه پلی‌تکنیک در هنگ‌کنگ نانوپوششی برای شیشه‌ها تولید کردند که می‌تواند 40 درصد از نور خورشید را بلوک کرده و مصرف انرژی را برای خنک کردن داخل ساختمان کاهش دهد. این پروژه یکی از سه پروژه‌ای است که در این مؤسسه کار شده و در نهایت جایزه بین‌المللی را نیز به خود اختصاص داده است. این نانوپوشش جایزه خلاقیت جهانی را در واشنگتون به خود اختصاص داده است.
این دانشگاه به دنبال تجاری‌سازی این نانوپوشش است. این اولین باری است که یک مؤسسه از هنگ‌کنگ موفق به دریافت این جایزه می‌شود. جایزه خلاقیت جهانی از 5 سال قبل راه‌اندازی شده که هدف آن تسریع تجاری‌سازی خلاقیت‌هاست، به‌گونه‌ای که به سرعت از آزمایشگاه به صنعت برسد.
لین لو از دپارتمان مهندسی خدمات ساختمان که ابداع کننده این نانوپوشش است، می‌گوید که فناوری‌ نانو به حل مشکل گرم شدن فضای داخلی ساختمان کمک شایانی کرده است. لو می‌گوید: «مردم دوست دارند که پنجره‌های زیادی داشته باشند تا نور طبیعی وارد منزل شود، اما این کار موجب می‌شود تا درون خانه در تابستان‌ها گرم شود. این فناوری یک دستاورد بزرگ است که می‌تواند 90 درصد از نور مادون قرمز و 99 درصد از پرتوهای فرابنفش را بلوک کند؛ با این کار 40 درصد از گرمای تولید شده کاسته می‌شود.
این به معنای صرف جویی در مصرف برق است، به طوری که این گروه اعلام کردند که می‌توان با این نانوپوشش یک تا دو دلار هنگ‌کنگ برای هر متر مربع فضای داخلی صرفه‌جویی داشت.
این پوشش با استفاده از واکنش شیمیایی در حین تابش نور، موجب جذب گرما از نور شده و دمای اتاق را کاهش می‌دهد. این نانوپوشش دارای خاصیت خودتمیز شوندگی نیز بوده و ذرات آلاینده را تجزیه می‌کند که این نیز موجب کاهش هزینه تمیزکردن ساختمان می‌شود.
برای استفاده از این فناوری تنها کافی است که آن را روی شیشه اسپری کرد.

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ