امروز پنجشنبه 31 خرداد 1397
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
نیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاتهخانه آبکارهجدهمین نمایشگاه رنگ - رزین - پوششهای صنعتی - کامپوزیت و صنعت آبکاریدپارتمان رنگ و آبکاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریف
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
معرفی نانو پوششهای کاربردی در تولید لوازم خانگی کشور بازگشت به اخبار
در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ تعدادی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران گردهم آمدند تا در زمینه استفاده از فناوری نانو برای افزایش رقابت‌پذیری محصولات خود همفکری و تبادل نظر کنند. این نشست به میزبانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در محل ...
کد خبر : 1115
تاریخ ثبت : شنبه 20 خرداد 1396
بازید : 222

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ تعدادی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران گردهم آمدند تا در زمینه استفاده از فناوری نانو برای افزایش رقابت‌پذیری محصولات خود همفکری و تبادل نظر کنند. این نشست به میزبانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در محل این ستاد برگزار شد. مدیران و کارشناسان شرکت‌های پاک شوما، صنایع گلدیران، نیک کالا، لوازم خانگی کن، پدیده دنیای مدرن (درسا) ، عالی نسب، انرژی، بوتان، استیل البرز، پارسیران نوین، دمنده و کارخانجات گروه بهمن (فیلور) و دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در این نشست حضور داشتند.
دکتر انصاری؛ دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، استفاده از فناوری‌های جدید را از نکات مهمی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه گفت: «از جمله این فناوری‌ها فناوری نانو است، امروزه ورود کشورها به حوزه نانو اجتناب ناپذیر است و همه کشورها به این فناوری به عنوان یک محرک در صنعت نوین توجه کرده‌اند.»
در ادامه تعدادی از فناوران کشور به تشریح دستاوردهای خود که قابلیت استفاده در صنایع لوازم خانگی را دارد، پرداختند. ازجمله این فناوری‌ها می‌توان به فناوری پلاسما جت اتمسفری، سامانه پردازش پلاسمایی، پوشش‌های نانویی سخت، پوشش‌های تزئینی، پوشش‌‌های تبدیلی، مستربچ افزایش دهنده استحکام مواد کامپوزیتی، ضدخراش و آنتی‌باکتریال، گرانول آنتی‌باکتریال، فیلتر تصفیه آب، سیستم تصفیه آب مبتنی بر نانوکویتاسیون و فیلتر هوای نانویی اشاره کرد.
آقای مهندس احد سعیدی؛ کارگزار تبادل فناوری حوزه پلاسمای سرد ضمن معرفی فناوری‌های تجاری شده سه شرکت ایرانی کاوش یاران فن پویا، پلاسما ایده آزما و بسافن آور نصیر عنوان کرد: «از بین بردن آلودگی‌های سطحی، ایجاد زبری سطحی و فعال کردن عوامل شیمیایی از مهم‌ترین تأثیرات پلاسما بر روی سطوح است. این فناوری در صنایع مختلفی چون الکترونیک، پزشکی، لوازم خانگی، خودرو، نساجی، صنایع بسته‌بندی و غیره استفاده می‌شود.» ایشان بهبود قابلیت چسبندگی، بهبود قابلیت چاپ‌پذیری و فعال کردن سطح به وسیله پلاسما برای بهبود قابلیت چاپ را به عنوان سه کاربرد مهم پلاسما در صنعت لوازم خانگی معرفی کرد.
آقای صالحی؛ کارشناس شرکت سوین پلاسما، به کارایی نانوپوشش‌های سخت در صنعت که در محفظه خلا انجام می‌شود پرداخت و گفت: «این پوشش‌ها برای قطعات فولادی و هارد متال‌ها مناسب است، و در ضخامت کمتر از ۱۰ میکرون کارایی بالایی دارند و در رده پوشش‌های الماسی و فوق سخت هستند.» جلوگیری از سایش، خوردگی شیمیایی، جلوگیری از اکسیداسیون در دمای بالا، افزایش صافی سطح و کاهش ضریب اصطکاک و کاهش چسبندگی مواد از مهم‌ترین ویژگی‌های پوشش‌های معرفی شده به‌وسیله‌ی ایشان بود. این پوشش‌ها در ابزارهای برشی مانند برقو، تیغه اره، فرز انگشتی، مته، قلاویز و ابزار دنده تراشی و در انواع قالب‌ها مانند تزریق، فورج گرم آلیاژهای آهنی، فورج گرم آلیاژهای غیرآهنی، اکسترود و دایکست و سمبه و ماتریس فرم و کشش کاربرد دارند.
آقای رشیدی؛ مدیر بازرگانی شرکت یارنیکان صالح نیز به معرفی دستگاه پوشش‌دهی صنعتی به روش ARC PVD پرداخت و گفت: «این دستگاه دارای مدل‌های مناسب پوشش‌دهی برای سرامیک، فلزات و شیشه است. محصولات پوشش داده شده با این دستگاه نیز شامل یراق‌آلات، شیشه، چینی، شیرآلات و اکسسوری سرویس بهداشتی هستند.»
همچنین آقای آزاد؛ کارشناس شرکت شیلر فرآیند پارس، به معرفی پوشش‌های تبدیلی این شرکت پرداخت.

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ