امروز پنجشنبه 31 خرداد 1397
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
هجدهمین نمایشگاه رنگ - رزین - پوششهای صنعتی - کامپوزیت و صنعت آبکاریدپارتمان رنگ و آبکاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریفخانه آبکارنیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاته
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
وبلاگ علوم و تکنولوژی رنگ: "گوفون، پیگمنت سفیدی از پوسته صدف" بازگشت به اخبار
ماده یا "پیگمنت" گوفون در برخی ازمنابع با عنوان Shell White  (سفیدپوست تخم مرغ) معرفی شده است. فرمول ساخت این پیگمنت- ازپوست تخم مرغ- به گفته یکی از آن منابع، در یک متن ایتالیائی از سال 1584  وجود دارد. آنچه که ولی در اینجا مطالعه خواهیدکرد ...
کد خبر : 1123
تاریخ ثبت : دوشنبه 12 تير 1396
بازید : 177

ماده یا "پیگمنت" گوفون در برخی ازمنابع با عنوان Shell White  (سفیدپوست تخم مرغ) معرفی شده است. فرمول ساخت این پیگمنت- ازپوست تخم مرغ- به گفته یکی از آن منابع، در یک متن ایتالیائی از سال 1584  وجود دارد. آنچه که ولی در اینجا مطالعه خواهیدکرد، در خصوص یک پیگمنت سفید ساخته شده در ژاپن است بنام Gofun Shirayuki که ماده اولیه آن پوسته صدف است.
گوفون با ساختارکلسیم کربنات، درژاپن با نام  Gofun Shirayuki حدودآً به معنی سفید سرب از پوسته صدف مشهور است. تاسال 1600میلادی در ژاپن نیز مانند سایر نقاط جهان پیگمنت سفیدسرب (کربنات بازیک سرب) تنها پیگمنت سفید کارا بود. این پیگمنت (سفید سرب) در سالهای دور بیشتر از اینکه مصارف آن در نقاشی یا رنگ آمیزی اشیاء باشد، مصارف آرایشی داشته است. در ژاپن نیز وضعیت به همین منوال بود، تا اینکه کمی بیش از 400 سال پیش پادشاه وقت ژاپن با آگاهی یافتن از زیانبار بودن سرب به عنوان یک ماده سمی،مصرف سفید سرب را ممنوع کرد و ژاپنی ها از آن سال به بعد از روی جبر پیگمنت سفید دیگری – از بقایای پوسته صدفها- تهیه و استفاده کردند، در رنگهای آرایشی، در تئاتر وبرای رنگ آمیزی عروسکهای چوبی. سفیدصدف ظرفیت پوشش ("قدرت پوشانندگی") کمی دارد، از این رو  رنگ آمیزی عروسکهای چوبی بعضاً تا یکصد لایه صورت می گرفت تا سفیدی و "جلای خاص" دلخواه، مشابه چینی (Porcelain) حاصل می گردید.
مراحل کار در تولید این پیگمنت نیز به این ترتیب بود که انبوهی از پوسته صدف جمع آوری شده در مکانهای روباز بزرگی در خلیج کیوتو انباشته می شد. مواد آلی درون پوسته  صدفها با گذشت 5تا 10سال و درمواردی تا 20 سال در شرایط جوی ساحلی (بابوی نامطبوع) تجزیه شده والباقی – عمدتاً کلسیم کربنات – به صورت پولکهای ریز مراحل بعدی ساخت پیگمنت را طی می کرد، از جمله شستشوهای متعدد، آسیاب و سپس تفکیک بر اساس دانه بندی .
در آن سالها تولید سفید صدف از اهمیت اقتصادی بالائی در ژاپن برخورداربود. امروزه ولی فقط یک کارگاه به تولید این پیگمنت اشتغال دارد، صاحب این کارگاه  Haruo Nakagawa درحومه کیوتو معتقد است که "درگذشته پوسته صدفهای جمع آوری شده از دریا با قطارهای باری به کارخانه حمل می شد و در سال 1954 رکوردی نزدیک به 800 تن داشت و صدها کارگر صدف را در انواع سفید و رگه دار از یکدیگر جدامی کردند" وی همچنین عنوان کرد که "در سال 1910 پدربزرگش این کارخانه را که در آن روز 300سال قدمت داشت خریده بود". او امروزه با مدرنیزه کردن ماشین آلات کارخانه به ساخت انواع پیگمنتها از مواد معدنی اشتغال دارد و یکی از این پیگمنتها سفیدصدف است که تولید سالیانه آن حدود هشت تن است، عمدتاً برای استفاده در صنایع غذائی Haruo Nakagawa  ادامه می دهد که "برای تولید بیش از این مقدار، نه مشتری وجود دارد و نه ماده اولیه یعنی صدف، احتمالاً بخاطر آلوده شدن دریاها و در کل محیط زیست"
🔹
نوشته: مهندس حمید رقمی
وبلاگ علوم و تکنولوژی رنگ
http://chemlack.blogfa.com
🔹

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ