امروز چهارشنبه 28 شهريور 1397
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
خانه آبکارهجدهمین نمایشگاه رنگ - رزین - پوششهای صنعتی - کامپوزیت و صنعت آبکارینیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاتهدپارتمان رنگ و آبکاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریف
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
استفاده از پوششهای نوین روی کاغذ: 80 بار بنویسید و پاک کنید! بازگشت به اخبار
محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت کاغذی شدند که تا 80 بار می‌توان روی آن نوشت و پاک کرد. روی سطح این کاغذ از نوعی پوشش حاوی نانوذرات استفاده شده‌است.هر چند تلفن‌های هوشمند در حال گسترش هستند و کتاب‌خوان‌های الکترونیکی نیز ...
کد خبر : 1141
تاریخ ثبت : ﺳﻪشنبه 21 شهریور 1396
بازید : 159

محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت کاغذی شدند که تا 80 بار می‌توان روی آن نوشت و پاک کرد. روی سطح این کاغذ از نوعی پوشش حاوی نانوذرات استفاده شده‌است.
هر چند تلفن‌های هوشمند در حال گسترش هستند و کتاب‌خوان‌های الکترونیکی نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند، اما در آمریکا هر ساله 70 میلیون تن کاغذ مصرف می‌شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا مقاله‌ای منتشر کردند که در آن جزئیاتی درباره ساخت نوعی کاغذ ارائه شده که می‌توان تا 80 بار روی آن نوشت و دوباره مطالب را پاک کرد. درصورت تجاری‌سازی این کاغذ، می‌توان امیدوار بود که میزان مصرف کاغذ کاهش یابد.
نانوذرات در قلب این فناوری قرار گرفته‌ اند. راشد العیزا که از محققان این پروژه جدید است، می‌گوید: «من درباره نانوذرات صحبت می‌کنم. در این پروژه ما نانوذرات را با رنگ آبی ترکیب کردیم، و در نهایت ترکیب نانوذرات و رنگ را روی هر زیرلایه که می‌خواهیم به کار می‌گیریم. این رنگ را می‌توان روی کاغذ پوشش داد یا حتی امکان قرار دادن آن روی پلاستیک یا شیشه نیز وجود دارد. بعد از قرار دادن پوشش روی سطح، می‌توان روی آن عبارات مورد نظر را نوشت. پس از چند دقیقه قرار دادن کاغذ زیر نور، نوشته‌ها دیده می‌شوند و روی سطح باقی می‌مانند.»
این نوشته‌ها بعد از 5 روز ناپدید می‌شوند چرا که اکسیژن موجود در هوا الکترون‌ها را از نانوذرات رنگی دریافت کرده و آنها را به رنگ اصلی باز می‌گرداند. این فرآیند می‌تواند با گرم کردن سطح تسریع شود، به طوری که می‌توان بعد از چند دقیقه از نوشتن یک مطلب آن را به سادگی با گرما پاک کرد.
این فناوری می‌تواند مفهوم دنیای بدون کاغذ را یک گام به واقعیت نزدیک‌تر کند.

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ