امروز یکشنبه 25 آذر 1397
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
هجدهمین نمایشگاه رنگ - رزین - پوششهای صنعتی - کامپوزیت و صنعت آبکاریخانه آبکارنیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاته
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
وبلاگ علوم و تکنولوژی رنگ: طراحی رنگ جدید در زمان کوتاه تر و با هزینه کمتر بازگشت به اخبار
دستگاه جدیداً طراحی وساخته شده درموسسه فران هوف  (Fraunhofer IPA ) قادراست چگونگی جریان  رنگ را ازطریق ویژگی های آن (رنگ) پیش بینی کند. با این دستگاه، درزمان (طراحی یک رنگ جدید) حدود15% ودرهزینه های مربوطه به میزان تا یکصدوپنجاه هزاریورو نس ...
کد خبر : 1213
تاریخ ثبت : شنبه 19 اسفند 1396
بازید : 158

دستگاه جدیداً طراحی وساخته شده درموسسه فران هوف  (Fraunhofer IPA ) قادراست چگونگی جریان  رنگ را ازطریق ویژگی های آن (رنگ) پیش بینی کند. با این دستگاه، درزمان (طراحی یک رنگ جدید) حدود15% ودرهزینه های مربوطه به میزان تا یکصدوپنجاه هزاریورو نسبت به روش های روتین امروزی صرفه جویی می شود.
جریان (flow) ازمهم ترین پارامترهای تعیین کننده نقش آفرین در ویژگی های اپتیکی یک پوشش است . نتیجه عدم یک جریان مناسب (معمولاً) پس از خشک شدن رنگ ، به صورت اثرات موسوم به "پوست پرتقالی" با درجات مختلف نمایان می شود.ب راساس برآوردهای انجمن (سازندگان) رنگ و مرکبهای چاپ آلمان (VdL) بازاررنگ های پرمتقاضی فاقد ظواهر "پوست پرتقالی" درآلمان نزدیک به یک ونیم میلیارد یورو است .  
ازمیان ویژگی های یک رنگ، نوع و چگونگی سیالیت ، بیشترین تأثیررا روی پارامتری دارد که به آن "جریان" گفته می شود . رنگ می بایست برای مصارف صنعتی ازیک طرف به قدری سیال باشد که قابلیت اِعمال آسان داشته واز طرف دیگر لازم است فیلم درحال تشکیل به قدری ویسکوز باشد که ازروی سطوح اِعمال شده ریزش یا "شرّه " نکند. رنگ های صنعتی  می بایست برای برخورداری از یک چنین ویژگی"متضاد"،دارای یک رفتار "ویسکوالاستیکی" وابسته به اِعمال (میزان) نیرو و زمان داراباشند . نکته جالب اینجا است که تغییرات ایجادشونده دررفتار مرتبط با چگونگی سیالیت یک رنگ از نسبتاًًروان تا نیمه روان و ژل گونه ، نه به یکباره بلکه به آرامی صورت می پذیرد. -به گفته طراحان دستگاه جدید- می توان  رنگ ها را ،سیالاتی "دارای حافظه" نام گذاری کرد !
روش های متداول اندازه گیری چگونگی "جریان" (یا سیالیت) ، قادربه مشخص نمودن نوع سیالیت کمپلکس یابغرنج رنگ ها درفازهای (زمانی) مختلف، از کاملاً روان تا ژل گونه، نمی باشند .درمقابل ،دستگاه جدیداً طراحی وساخته شده توسط موسسه فران هوف قادراست با آگاهی از ویژگی های مرتبط با سیالیت  یک رنگ، چگونگی سیالیت آن را درفازهای مختلف، (به صورت اتوماتیک) محاسبه و پیش بینی نماید!دستگاه برای این کار، ویژگی های مرتبط با سیالیت رااندازه گیری ، به نوعی "تجزیه وتحلیل" وازاین طریق "جریان" را پیش بینی می نماید.
این روش برای سازنده رنگ از این جهت مهم است که در روشهای زمانبر(جهت اپتیمم سازیهای) متداول ، به نوعی صرفه جویی گردیده واز ابتدا و بدون تستهای متعدد، بهره گیری از مواد اولیه نقش آفرین در "جریان"، درفرمولاسون بکارگرفته می شود. درمجموع – به گفته طراحان دستگاه - می توان گفت که بهینه سازی فرمولاسیون رنگ نزدیک به 15% به لحاظ زمان ،کوتاه تر می شودواین امربرای طراحی فرمولاسیون یک رنگ جدید که بطور روتین بعضاً تا 3سال بطول می انجامد ، یک صرفه جوئی درزمان به میزان حدوداً 5.4 ماه، خواهدبود واین به معنی یک امتیاز قابل توجه برای سازنده رنگ در رقابت فشرده ای که به عنوان مثال در بازار رنگهای خودرویی  وجوددارد، محسوب می شود.
http://chemlack.blogfa.com

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ