امروز سه شنبه 4 تير 1398
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
دپارتمان رنگ و آبکاری جهاد دانشگاهی صنعتی شریفشرکت رزیتان - تولیدکننده انواع رزینخانه آبکارنیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاته
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
چگونه تقاضای‌ بازار موجب توسعه‌ کفپوشهای نوین شد بازگشت به اخبار
الزامات سخت‌گیرانه‌ی سازمان بنادر و کشتیرانی موجب شد تا شرکت تحقیقاتی تولیدی آپتوس ایران در مسیری پر فراز و نشیب کفپوش‌های نانویی تولید کند؛ کفپوش‌هایی که پیش از این با صرف هزینه‌ گزاف از خارج از کشور وارد می‌شد.همیشه نی ...
کد خبر : 1282
تاریخ ثبت : جمعه 22 تير 1397
بازید : 238

الزامات سخت‌گیرانه‌ی سازمان بنادر و کشتیرانی موجب شد تا شرکت تحقیقاتی تولیدی آپتوس ایران در مسیری پر فراز و نشیب کفپوش‌های نانویی تولید کند؛ کفپوش‌هایی که پیش از این با صرف هزینه‌ گزاف از خارج از کشور وارد می‌شد.
همیشه نیاز و کشش بازار موجب ابداع و نوآوری شده‌است و بسیاری از ابداعات و نوآوری‌ها در بزنگاه‌هایی اتفاق افتاده که شرکت‌ها نیازمند تغییر بوده‌اند. سخت شدن شرایط یا مواجه شدن با الزامات سخت‌گیرانه و استاندارد همیشه تلخ و گزنده نیست و گاهی همین دشواری‌ها بارقه‌های خلاقیت و نوآوری را در ذهن ایجاد می‌کند و در انتها فناوری جدید خلق می‌شود. این بزنگاه برای شرکت تحقیقاتی تولیدی  آپتوس ایران در مواجهه با الزام سخت‌گیرانه در یکی از مناقصه‌ها اتفاق افتاد.
کفپوش‌هایی که در خیابان به کار می‌روند، از نظر مقاومت در برابر فشار تفاوت بارزی با کفپوش‌های فرودگاهی و بندرگاهی دارند؛ چرا که در کفپوش‌های خیابان فشار وارده کمتر از کفپوش‌های بندرگاهی و فرودگاهی است. در بنادر و فرودگاه‌ها به دلیل استفاده از خودروهای بارکش و جرثقیل‌ها، میزان فشار بر هر سانتی‌متر مربع بسیار بیشتر از کوچه‌ها و خیابان‌های شهری است. از این رو الزامات استاندارد برای این کفپوش‌ها متفاوت با کفپوش‌های دیگر است.
دکتر سعید بزرگمهر، مدیر تحقیق و توسعه‌ی شرکت آپتوس ایران، درباره‌ چگونگی وارد شدن فناوری‌ نانو به محصولات این شرکت می‌گوید: «در یکی از مناقصه‌های سازمان بنادر و کشتیرانی، الزمات بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای کفپوش‌های ترافیکی مورد استفاده در بندرگاه‌ها قرارداده شده‌بود، به‌طوری که مقاومت فشاری که برای کفپوش‌ها معمولاً 30 مگاپاسکال است، در این مناقصه 60 مگاپاسکال خواسته شده بود که این رقم دوبرابر حالت رایج بود. رسیدن به این سطح از مقاومت با فناوری‌های رایج ما امکان‌پذیر نبود. همچنین مقاومت خمشی که به‌صورت رایج 6 مگاپاسکال باید باشد، در این مناقصه 10 مگاپاسکال خواسته شده بود. میزان جذب آب کفپوش‌های معمولی  حدود 6 درصد وزنی است اما الزامات این مناقصه جذب آب کمتر از 2 درصد را تعیین کرده بود.»
دکتر بزرگمهر درباره رویکرد شرکت آپتوس با مواجه شدن با این الزامات جدید که خارج از توانمندی و فناوری‌های این شرکت بود گفت: «رسیدن به این الزامات با فناوری‌های موجود در آپتوس امکان‌پذیر نبود؛ از این رو ما در بخش تحقیق و توسعه اقدام به انجام تحقیقات برای بهره‌گیری از فناوری‌های جدید کردیم. یکی از گزینه‌ها، استفاده از نانوموادی نظیر SiO2 یا همان نانو سیلیس بود که برای وارد شدن به این حوزه، از ستاد توسعه‌ی فناوری‌ نانو کمک گرفتیم. از طریق ستاد، با تولیدکنندگان نانوسیلیس ارتباط گرفتیم و با تأمین ماده‌ی اولیه وارد فاز توسعه‌ی فناوری شدیم. بعد از تحقیقات آزمایشگاهی، به فرمولاسیونی رسیدیم که موجب افزایش مقاومت در برابر فشار،خمش و کشش می‌شود.»
این دستاوردهای اولیه در مقیاس آزمایشگاهی شرکت آپتوس را امیدوار به ارائه‌ محصول جدیدی کرد. نمونه‌ی اولیه‌ این محصول تولید و برای مسئولان مرتبط با مناقصه ارسال شد. از آنجایی که داده‌ها و نتایج بسیار شگفت‌انگیز بود، آزمون‌ها مجدداً توسط کارفرما از طریق یک آزمایشگاه معتمد و بی‌طرف تکرار شد.
مدیر تحقیق و توسعه‌ شرکت آپتوس ایران افزود: «نتایج کاملاً منطبق با الزامات مناقصه بود از این رو شرکت مجری پروژه سازمان کشتیرانی و بنادر اقدام به خرید 40 هزار متر مربع از کفپوش‌های نانویی آپتوس کرد. پیش از این کفپوش‌های با مقاومت بالا برای استفاده دربنادر جنوب  از کشور امارات تأمین می‌شد، اما با تولید آن در داخل، مجری پروژه با خُرسندی هزینه‌ی حمل و نقل کفپوش‌ها از کرج به چابهار را تقبل کرد؛ چرا که از نظر کیفیت با نمونه‌ی خارجی رقابت می‌کرد، از نظر هزینه نیز کاملاً مقرون به‌صرفه بود و در عین حال از یک محصول تمام ایرانی استفاده شده بود. علاوه بر دستیابی به طرح اختلاط کفپوش‌های نانویی ویژه بارهای ترافیکی، این شرکت با استفاده از فناوری نانو در صدد ساخت کفپوش‌های با عملکرد بالا است؛ کفپوش‌هایی که برای محیط‌های کانتینری ، بندرگاه‌ها و به طور کلی پروژهای خاص که الزامات خاص و سختگیرانه ای دارند، مناسب است. به دلیل اینکه از مصالح عادی نمی‌توان در محیط‌های کانتینری که تحت بارهای عبوری بسیار سنگین و نیز در محیط های شرجی و خورنده جنوب استفاده کرد، تصمیم گرفتیم از فناوری نانو و از نانوذرات سیلیس در بتن‌ها و کفپوش‌ها استفاده کنیم.»

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ