امروز یکشنبه 28 بهمن 1397
خبرنامه رنگ و پوشش
اخبار ویژه
نیکاب شیمی - تولیدکننده انواع مواد آبکاری و فسفاته
عضویت در خبرنامه (رایگان) :
بررسی علل کاهش صادرات رنگ کشور در دو سال اخیر بازگشت به اخبار
در خبرها و به نقل از پروين نباتي، مديرکل صنايع شيميايي و سلولزي وزارت صنعت، معدن وتجارت آمده است: «با توجه به پايش آمار صادرات صنايع رنگ در فروردين ماه سال 96، صادرات رنگ طي مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته (فروردين 95)، 63 درصد از لحاظ وز ...
کد خبر : 1157
تاریخ ثبت : ﺳﻪشنبه 21 شهریور 1396
بازید : 743

در خبرها و به نقل از پروين نباتي، مديرکل صنايع شيميايي و سلولزي وزارت صنعت، معدن وتجارت آمده است: «با توجه به پايش آمار صادرات صنايع رنگ در فروردين ماه سال 96، صادرات رنگ طي مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته (فروردين 95)، 63 درصد از لحاظ وزني و 58 درصد از جهت ارزشي کاهش داشته است»
بطور کلي ميزان صادرات رنگ کشور در 2 سال اخير تا حدودي کاهش يافته است.
به عنوان نمونه کد گمرکي 32089090 (رنگها و ورني ها بر اساس پليمرهاي سينتتيک) که مهمترين مورد صادراتي کشور است در سال 93 برابر 47 ميليون دلار بوده در سال 94 برابر 34 ميليون دلار و در سال 95 به 23 ميليون دلار کاهش يافته است.
همچنين صادرات رنگها و پوشش ساختماني بر اساس اکريليک يا وينيل (کد گمرکي 32091040) در سال 94 برابر 21.5 ميليون دلار بوده که در سال 95 به 18 ميليون دلار کاهش يافته است.
يکي از دلايل اين روند نزولي، کاهش صادرات به کشور افغانستان (به عنوان يکي از مهمترين مقاصد صادراتي رنگ ايران) در 2 سال اخير مي باشد. ظاهرا پاکستان در زمينه صادرات رنگ به افغانستان در سالهاي اخير بخشي از بازار عمده ايران را گرفته است.
مورد ديگر عدم وجود شبکه توزيع و پخش در کشورهاي هدف و همچنين عدم وجود نمايندگي رسمي فروش توسط تجار کشورهاي هدف است. به عنوان نمونه در حالي که ايران خود در زمينه توليد انواع رنگ و پوشش وضعيت مناسبي دارد ولي شرکتهايي از ترکيه نظير Betek و اروپا نظير Jotun با ايجاد فروشگاه هاي زنجيره اي، بطور مستقيم در بازار مصرف ايران حضوري فعال و همراه با رشد فروش در سالهاي اخير داشته اند.
تعدد موارد صادراتي خصوصا در سالهاي اخير از ديگر موارد کاهش صادرات مي باشد. به عنوان نمونه در مورد صادرات رنگها و ورني ها بر اساس پليمرهاي سينتتيک (کد گمرکي 32089090) در سال 93 با کمتر از 50 مورد صادرات به رقم کلي 47 ميليون دلار رسيده ايم در حالي که در سال 95 با 128 مورد صادرات به رقم کلي 23 ميليون دلار رسيديم. اين مساله به دليل تعدد توليدکنندگان رنگ داخلي و در کنار آن ظرفيت توليدي پايين هر کدام بطور جداگانه است.
در پايان و مجددا به نقل از پروين نباتي:
«بر اساس هدفگذاري ها امسال (1396) تلاش خواهيم کرد تا 300 ميليون دلار رنگ، رزين و چسب به بازارهاي هدف در سراسر جهان صادر کنيم»

🔹تهیه و تنظیم:
سینا فضل اللهی
مشاور نمایشگاه بین المللی رنگ، رزین، پوششهای صنعتی، کامپوزیت و صنعت آبکاری تهران

بازگشت به اخبار
نظرات ثبت شده
مطلبی به ثبت نرسیده است
ارسال نظر برای خبر
نام :  
ایمیل :  
شماره تماس (اختیاری):
متن پیغام :  
تصویر امنیتی بالا :  
طراحی سایت توسط شرکت نوین مارکتینگ